A június 6-i hétvégén Los Angelesben a Bevándorlási Vámhatóság (ICE) összehangolt razziasorozatot hajtott végre. A gépfegyverekkel és könnygázgránátvetőkkel felfegyverzett, militarizált szövetségi ügynököket a Los Angeles-i rendőrség (LAPD) segítette. Több tucatnyi rendőr vonult be a bevándorló munkások által sűrűn lakott negyedek munkahelyeire Los Angeles belvárosában és Kelet-Los Angelesben, és legalább 44 embert tartóztattak le.
[Ez a cikk egy fordítás. Az eredeti az RCA — az Amerikai Forradalmi Kommunisták — weboldalán, a communistusa.org-on jelent meg.]
Ezek a razziák az ICE erőszakos és provokatív deportálási erőfeszítéseinek fokozódását jelentik, amelyek eddig Chicagóra, Minneapolisra és Dél-Kaliforniára összpontosultak. Ez Trump nyilvánvaló kísérlete arra, hogy keménynek és hatékonynak tűnjön, miközben egyik kudarcból a másikba botlik, és megpróbálja végrehajtani lehetetlen megbízatását — milliárdos cimboráinak gazdagítását, miközben egyidejűleg emeli az amerikai munkásosztálybeliek életszínvonalát.
Ahogy a razziák híre elterjedt, munkások és fiatalok ezrei özönlöttek az utcára, és spontán erőfeszítéseket tettek annak megakadályozására, hogy az ICE járművei a túszul ejtettekkel együtt elmeneküljenek a helyszínről. Egy embert majdnem elgázoltak amikor kétségbeesetten próbálta megállítani a járműveket, ami csak egy példa az elképesztő bátorságra, amit az utcákon láttunk, amikor az egyszerű los angelesi lakosok szembeszálltak a támadásokkal. Öt évvel azután, hogy George Floyd lázadása miatt Trump a Fehér Ház bunkerében rejtőzködött, provokációi újabb tömegmegmozdulást indíthatnak.
A következő napokban ezrek tüntettek Los Angeles-szerte, egyes tüntetéseken több mint 10 ezren vettek részt. Ezeket többnyire törvénytelen gyülekezéseknek nyilvánították, és tömegoszlató lőszerekkel fojtották el. A közösségi médiában közzétett videókon látható, amint a rohamfelszerelésbe öltözött rendőrök könnygázt, festékgolyókat és villanógránátokat lőnek ki a tüntetőkre. Az ICE és más rendfenntartó erők járműveit megrongálták és felgyújtották. A főként latinók lakta Paramount városrészben a tüntetők hallották, hogy az ICE bevándorló napszámosokat vesz célba egy Home Depot előtt, és feszült helyzet alakult ki. A los angeles-i negyed azóta nyílt csatatérré vált.
Erre válaszul Trump 1965 óta először szövetségi szintűvé tette a Nemzeti Gárdát az állam kormányzójának akarata ellenére. A „határcár”, Tom Homan javaslatára 2000 katonát vezényeltek a városba. Pete Hegseth védelmi miniszter azzal fenyegetőzött, hogy a közeli Camp Pendletonból aktív szolgálatot teljesítő tengerészgyalogosokat vezényelnek ki.
Karen Bass, Los Angeles polgármestere és a Los Angeles-i városi tanács tagjai azonnal krokodilkönnyeket ejtettek az ICE agressziója miatt. Dicsérik a papírokkal nem rendelkező los angelesiek kemény munkáját, amelyet milliárdos adományozóik kihasználnak. Hangosan kiáltják, hogy Los Angeles „menedékváros”, ahol a helyi tisztviselők soha nem fognak együttműködni a deportálásokban. Az igazság azonban nyilvánvaló: a los angelesi rendőrség a „közlekedésrendészet” arrogáns álcája alatt erőszakosan elősegítette az ICE támadásait az utcákon. Lelepleződött az az elképzelés, hogy bármelyik város valódi „menedékhely” lehet az elnyomottak számára a demokraták vagy a republikánusok uralma alatt.
A terror nem hiba, hanem jellemzője mindkét párt bevándorlási politikájának. A kapitalisták és politikai pártjaik a bevándorló munkásokat olcsó munkaerőforrásként akarják megtartani, hogy kihasználhassák és állandóan a kitoloncolás fenyegetése alatt tartsák őket, elvágva a szerveződésre és a harcra irányuló erőfeszítéseket. Ahogyan a főkapitalista Milton Friedman egyszer nyersen kifejtette: „A bevándorlás csak addig jó, amíg illegális”.
A munkásosztály legkizsákmányoltabb, legszorgalmasabban dolgozó rétegeinek terrorizálása szintén jövedelmező üzletággá vált. A GEO Group és a CoreCivic, két privát börtönmonopólium, egy vagyont keresett a fogolytáborokra kötött kormányzati szerződéseken keresztül. Mindkettő jelentősen hozzájárult a Trump-kampányhoz, és az előbbi részvényeinek árfolyama 50 százalékkal emelkedett Trump újraválasztása után.
Trump hivatalba lépését követően a részvényesek megkapták, amiért fizettek: az amerikai adófizetők jóvoltából jövedelmező kifizetést kaptak, hogy további 100 000 fogvatartott számára építsenek létesítményeket. Miután a GEO Group évtizedekig mindkét párt kormányzatai alatt gyökeresen részesült az ICE egyre bővülő tevékenységeiből származó szerződésekből, a GEO Group eljutott az állami vályúhoz, és zabál. A vállalat az idén 1 milliárd dolláros éves bevételnövekedéssel számol.
A demokraták sajnálkoznak a Trump-rezsim nyers ereje és „célzottan uszító” taktikája miatt, és inkább egy hasonlóan pusztító, de sebészibb megközelítést alkalmaznak a bevándorló munkások kizsákmányolására. Nem számít, melyik párt van hatalmon, bevándorlóellenes politikát folytatnak. Trump azzal a hazugsággal etette meg a feldühödött munkásosztályt, hogy a bevándorlók a hibásak az amerikai kapitalizmus válságáért, hogy szítsa a kultúrharcot és elválassza az őshonos és a bevándorló munkásokat. A demokraták cinikus nyilvános pózolása azonban színtiszta megtévesztés. Obama és Biden demokrata elnökök mindketten több embert deportáltak, mint Trump az első ciklusában.
Annak ellenére, hogy a MAGA „ellenzékeként” pózol, Gavin Newsom kaliforniai kormányzó azt javasolta, hogy a legális státusz nélküli bevándorlók ne kaphassanak egészségügyi ellátást a Medi-Cal rendszerben. Közvetlenül a razziák előtt Newsom megvonta egy olyan program finanszírozását, amely bevándorló gyerekek számára nyújt jogi tanácsadást. Az állami demokraták büszkén mutogatnak az üres törvényjavaslatokra, amelyek szerintük megakadályozzák, hogy az ICE iskolákba és kórházakba járjon. Gavin Newsom kormányzó egy Donald Trumppal folytatott telefonbeszélgetésben arról biztosította az elnököt, hogy saját államának fegyveres testületeivel is le tudja csillapítani a zavargásokat. Miután Trump föderalizálta a Nemzeti Gárdát, Newsom határozott hangvételű levélben követelte az elnöktől annak visszavonását. A deportálások politikáját azonban a legkevésbé sem vonja kétségbe.
Miközben város-, állam- és országszerte dolgozók milliói nézik, ahogy a szülőket elszakítják a gyermekeiktől, és mindenkit, aki ellenkezik, brutálisan bántalmaznak, világossá vált, hogy egyik párt sem azért van, hogy őket szolgálja. Az egyetlen védekezés ezekkel a razziákkal szemben a dolgozók részéről fog történni.
A munkásmozgalomnak, különösen azoknak a szakszervezeteknek, amelyek a Los Angelesben dolgozó több ezer papírok nélküli munkavállalót képviselik, nem csak szavakkal, hanem tettekkel kell bizonyítania, hogy megvédi a munkavállalók jogait. Az állam máris keményen fellépett a szakszervezetek ellen: David Huertát, a kaliforniai SEIU és a SEIU-USWW (Szolgáltatásban Dolgozók Nemzetközi Szakszervezete) elnökét a tüntetések során a rendőrség megverte és őrizetbe vette. Huertát kórházba szállították fejsérülése miatt, mielőtt átszállították a Metropolitan Detention Centerbe, ahol 3 napig volt őrizetben.
A SEIU-nak 700.000 tagja van 17 helyi szervezetben 58 kaliforniai megyében — ebből 205.000 csak a Los Angeles-i térségben. Itt az ideje, hogy valóra váljon az „egy ember sérelme mindenki sérelme”! A New York Times beszámolója szerint:
„A SEIU hétfőn Los Angelesben és több mint egy tucat más városban tervezett gyűléseket tartani, hogy követeljék Huerta úr szabadon bocsátását. »Letartóztatása még a munkásmozgalom konzervatívabb elemeit is lázba hozta« — mondta az Irvine-i Kaliforniai Egyetem jogászprofesszora, Dubal asszony. »Ha őt, a legnagyobb gazdaság legnagyobb szakszervezetének vezetőjét üldözhetik egy munkásbarát államban, akkor kit nem fog a kormány üldözni?«”
Számos szakszervezet adott ki nyilatkozatot, amelyben David Huerta szabadon bocsátását követelték, köztük az ILWU és az országos AFL-CIO, amely közel 15 millió munkavállalót képvisel. A szavakban megnyilvánuló szolidaritást tettekben megnyilvánulóvá kell alakítani. A kaliforniai AFL-CIO-nak megvannak az erőforrásai ahhoz, hogy mozgósítsa 2,3 milliós tagságát, és tömeges mozgalmat indítson Trump támadásai ellen. Országos szinten koordinálhatna egy parttól-partig tartó kampányt, hogy további több millió őshonos és bevándorló munkavállaló szakszervezetbe tömörüljön. Egy ilyen mozgalom csak akkor szervezhető meg hatékonyan, ha egy osztályharcos szemléletű és módszerekkel rendelkező vezetés akcióival elnyeri a tömegek fülét.
Az RCA (Revolutionary Communists of America) teljes mellszélességgel támogatja a szolidaritás bátor utcai demonstrációját és a munkavállalók erőfeszítéseit, hogy szembeszálljanak az ICE-szal. Azonban, ahogy a 2020-as év tapasztalatai is mutatják, a tömeges spontaneitás nem elegendő ahhoz, hogy hatékony harcot folytassunk az állam fegyveres szervei ellen. Tömeges munkásosztálybeli fellépésre és szerveződésre van szükség. Ezeknek a tüntetéseknek a tömeggyűlések koordinálásának színterei kell, hogy legyenek, nem csak azért, hogy ellenálljunk az állami terrorkampánynak, hanem azért is, hogy megvitassuk, hogyan tudjuk megdönteni az azt előidéző rendszert.
A George Floyd-féle lázadás idején látott szomszédsági védelmi bizottságoknak össze kellene gyűlniük Los Angelesben és mindenhol, ahol az ICE támadásai fenyegetnek. Demokratikusan választott tanácsokat kell létrehozni és összekapcsolni, hogy országszerte koordinálják a tiltakozásokat és sztrájkokat. A tüntetők ellen használt lőszerek nagy részét Kaliforniában gyártják. E tanácsok küldöttei felkereshetnék a lőszergyárak munkásait, és felszólíthatnák őket, hogy tegyék le a szerszámokat és sztrájkoljanak.
Los Angelesben — és mindenhol máshol — a munkások létszáma messze meghaladja az ICE és a helyi rendőri erőkét. Részben ezért is vetette be Trump a Nemzeti Gárdát. Kiszámította, hogy ez az erődemonstráció politikai pontokat szerezhet neki a megrögzött bevándorlóellenes bázisán belül. Azzal, hogy az ország egyes részeit „kormányozhatatlannak” állítja be, a végrehajtó hatalom határait igyekszik tovább feszegetni. Azonban a tűzzel játszik. Veszélyes játék, ha a részmunkaidőben dolgozó katonákat saját közösségeik ellen uszítja.
2020 nyarán a Nemzeti Gárda katonái bratyiztak a tüntetőkkel. A BBC Los Angeles-i tudósítója által élőben közvetített felvételeken hallható volt, ahogy a tüntetők a Nemzeti Gárdához fordulnak, és azt kérdik: „Erre jelentkeztetek? Tudom, hogy nem lehet… Nem lennétek inkább otthon a családotokkal? Ezért vagyunk itt, ember. Csak meg akarjuk védeni a mieinket”
Az amerikai hadsereg egy volt századosa, aki most kommunistává vált, így kommentálta a közösségi médiában a szövetségi kaliforniai nemzeti gárda katonái által tett bejegyzéseket:
„Ez hasonló azokhoz a beszélgetésekhez, amelyeket még 2020-ban folytattunk, amikor a George Floyd-tüntetések idején egy dandárnyi ejtőernyőst küldtek a hadosztályomból DC-be. Végül csak néhány hatalmas raktárban aludtak és »készenlétben« voltak, de ugyanazokat a vitákat folytattuk arról, hogy mennyire törvényes a szövetségi csapatok aktiválása az USA területén, hogyan rombolná le a lakosság hadseregbe vetett bizalmát, és hogy nem azért jelentkeztünk, hogy a tüntetések leverésére vezényeljük őket… A beszélgetések sokkal élesebbek, mint az öt évvel ezelőttiek”
Trump csapkod, miközben a közvélemény-kutatási számai süllyednek. Kétségbeesetten próbál erősnek és határozottnak tűnni, különösen politikai ellenségeivel szemben. Hogy elterelje a figyelmet az amerikai kapitalizmus súlyos hazai és külföldi problémáiról, a bázisának megszilárdítása érdekében olajat önt a tűzre a bevándorlóellenes harcban. Ugyanakkor a „nagy, gyönyörű törvényjavaslat” a Medicaid és más szociális szolgáltatások megvonását fogja hozni támogatói jelentős részének.
Nem lehet megmondani, hogy a los angeles-i szikra általánosabb tűzvészhez vezet-e. Egy dolog azonban biztos: a razziák hatására kitört militáns hangulat az eljövendő dolgok jele. Ami hiányzik, az nem a munkásosztály spontán önfeláldozása és hősiessége, ami már egyértelműen megmutatkozott, hanem egy olyan vezetés, amely képes a kapitalizmus válságának minden szálát összekötni, magyarázatot adni, és forradalmi utat mutatni az ICE és az általa kiszolgált kapitalista rendszer bukása felé.
Sok munkás elkerülhetetlenül megpróbálja majd kétségbeesésből „megrohamozni a kapukat”. De az ICE szétzúzásához egy kolosszális faltörő kosra van szükség — egy forradalmi kommunista pártra, amelynek minden városban vannak gyökerei. Országosan összehangolt és stratégiai akciók révén egy ilyen eszköz eltörölhet minden akadályt, amely megakadályozza a munkásokat a politikai és gazdasági hatalom megszerzésében. Miután megdöntöttük a reakció legnagyobb bástyáját a világon, létrejöhetne az Amerikai Szocialista Föderáció és minden mesterséges határ megszűnhetne.
Az Amerikai Forradalmi Kommunisták ilyen faltörő kost építenek. Mi vállvetve harcolunk osztályunkkal, nemcsak ez ellen a rasszista és idegengyűlölő kormányzat, hanem az egész rothadt kapitalista rendszer ellen. Harcolunk a minőségi munkahelyekért, az egészségügyi ellátásért, az oktatásért és a lakhatásért mindenki számára; az összes papírok nélküli bevándorló azonnali és feltétel nélküli legalizálásáért és a rasszista bevándorlási és menekültügyi ellenőrzések megszüntetéséért. Mindezt úgy fogjuk finanszírozni, hogy a nagyvállalatokat kisajátítjuk a munkások ellenőrzése alatt, miközben lebontjuk a kapitalista államot — beleértve az ICE-t, a határőrséget, a rendőrséget, a fogvatartási központokat, a börtönöket stb. Ez az a fajta program, amely felvértezheti a munkásmozgalmat az előttünk álló harcokra, és megállíthatatlan erővé alakíthatja azt.
-
Az egynek okozott sérelem mindenkinek okozott sérelem! A szervezett munkásságnak be kell szállnia a harcba!
-
Ne bízzunk a demokratákban! Le az uralkodó osztály mindkét pártjával!
-
Állítsunk fel munkavállalói önvédelmi bizottságokat minden munkahelyen és környéken, ahol az ICE célpontjai vannak!
-
Azonnali amnesztiát és teljes körű jogokat a papírok nélküli munkavállalóknak és családjaiknak!
-
Építsünk egy pártot, amely egyszer s mindenkorra szétzúzza az ICE-t és a kapitalista rendszert!